orani.cz | landwirtschafts simulator | Jak hrát Landwirtschafts Simulator

Jak hrát LWSS

tipy a triky pro hru

Pokud budete chtít, tak můžete během hraní Landwirtschafts Simulátoru zhruba tři čtvrtiny z celkového hracího času strávit ježděním v traktoru nebo kombajnu po vašem poli. Na první pohled by se tak snadno mohlo zdát, že tato hra nebude příliš vyžadovat zapojení vašeho strategického myšlení. Ve skutečnosti je tomu totiž ale spíš naopak. Tři čtyři hodinky popojíždění a práce na poli si totiž obvykle budete moci dopřát až poté, co už budete mít v hlavě aspoň částečný plán pro tuto sezónu, a především už budete vědět, že se vám toto posezení v traktoru při aktuálně nastavených výkupních cenách obilí vůbec vyplatí.

Landwirtschafts Simulator se odehrává na jednom bezejmenném ostrově, kde jste se ocitli coby jediný dědic zemědělské usedlosti, který se sám musí začít starat o nově nabyté hospodářství. A protože v sousedství nenajdete žádného zkušeného farmáře, který by zde odpočíval na vejminku, nezbývá než začít se učit vše za pochodu. Hned na začátek přitom musíme zdůraznit, že hra se poměrně úzkostlivě drží skutečných pravidel zemědělské výroby, a proto budou při hře nepochybně zvýhodněni ti, kdo už nějaké znalosti ze zemědělské branže ve skutečném světě nasbírali.

Hráč má před začátkem hry možnost výběru z několika odlišných módů, přičemž tím zřejmě vůbec nejzajímavějším je zde tzv. career mode, který věrně napodobuje skutečný postup prací, a s trochou nadsázky tak můžeme říci, že mnozí hráči si už po první hodince budou možná připadat jako čerství restituenti někde v pohraničí.

Na první letmý pohled se snadno může stát, že z první obchůzky po vašem majetku se budete vracet s pocitem, že jde o soubor několika budov, strojů a lánů obilí, kdy není vůbec jasné, co se po vás chce. Pokud se ale podíváte na vše ještě jednou očima skutečného statkáře, začnete si všímat drobných detailů, které vás rychle nasměrují přímo doprostřed pracovního procesu.

Některá vaše obilná sila totiž už evidentně přetékají ječmenem, zatímco některé části pole jsou pokryté pšenicí, která si i z pohledu laika doslova říká o zahájení sklizně. Není proto čas na chytání lelků, a je třeba zjistit, za kolik je možné obilné přebytky prodat, stejně jako propočítat, kolik vám podle aktuální cenové hladiny leží na poli, které se chystáte sklízet.

Teprve s prvními utrženými penězi v kapse si potom uvědomíte, že váš starý traktor, ve kterém se couráte po vesnici, možná není zrovna tou nejefektivnější volbou. Pořídíte proto novější, který dokáže jezdit o poznání rychleji, a navíc se daleko lépe ovládá.

Pokud pro vás farmaření dosud bylo spíše španělskou vesnicí, je dobré se brzy pustit do splnění nejrůznější misí, které jsou doplněné podrobnými tutoriály. Během nich si totiž osaháte jednotlivé důležité aspekty sedlačení, které se vám později budou hodit v samotném career modu. Například tak můžete mít za úkol zachránit co největší část balíků sena před blížící se bouřkou, nebo jednoduše začít sklízet zralé obilí.

Důležitou součástí uživatelského rozhraní je potom možnost nastavení rychlosti hry, která je ideální cestou, jak Landwirtschafts Simulátor v maximální možné míře přiblížit zkušenosti reálného farmaření na vlastním záhumenku. Samozřejmě asi nikdo z nás nemůže hře obětovat tolik času nebo trpělivosti, aby ve hře nechal i stébla růst v reálném čase.

Proto mnozí hráči často volí možnost šedesátinásobného zrychlení času v těchto fázích růstu nebo zrání obilí. Zároveň je ale možné - a nutno říci, že většina hráčů tak s radostí činí – když přijde na samotné zemědělské práce nastavit opravdu reálný čas, ve kterém probíhají. Díky tomu nám potom v těchto chvílích přináší opravdu plastický vhled do toho, co práce v zemědělství skutečně obnáší. I díky této možnosti je proto mnoha skutečnými zemědělci tento simulátor dokonce velice často zmiňován jako vynikající úvod do základů jejich profese.