Traktor Zetor Simulator

skvělá farmářská hra

Všichni bývalí traktoristé, kteří rádi tu a tam s nostalgií a slzou v oku zavzpomínají na minulé povolání, mají nyní dobrý důvod k oslavě. Stejně jako ti, kdo se závistí v oku den za dnem projížděli kolem zemědělského družstva v sousedství, kde muži v holinkách a modrácích túrovali své traktory. Konečně jsme se dočkali. Nyní má díky hře Traktor Zetor Simulátor prostřednictvím svého monitoru možnost okusit tvrdý chlebíček zemědělce skutečně každý z nás. Vždycky vás zajímalo, jaký je to pocit strávit na kozlíku staršího Zetoru šest hodin uprostřed vysokých lánů kukuřice? Od této zkušenosti vás dělí jediný krůček!

Hra Traktor Zetor Simulátor původně spatřila světlo světa v Německu, kde se brzy stala skutečným hitem. Nepřeháníme. Podle statistik se u našich západních sousedů stala vůbec nejoblíbenější počítačovou hrou všech dob. Nakonec už úhledné zemědělské usedlosti, které zaujmou oko našince při projížďce po německém venkovu naznačují, že německý hráč zde často musel docela dobře vědět, do čeho se pouští.

Myšlenka stojící v základu této úspěšné hry je docela prostá. I když na mnoha místech naší země najdeme tradiční zemědělské regiony, přinejmenším ta třetina Čechů, která vyrůstala na sídlištích, toho o zemědělství většinou moc neví. Hra Traktor Zetor Simulátor se proto snaží těmto vrstvám obyvatelstva ukázat každodenní život zemědělce bez příkras a v co nejvěrnější podobě. Místo divokých přestřelek v opuštěných palácích nebo strategických válek starověkých civilizací jste tak jako hráč rovnýma nohama hozeni před sice obyčejné, ale často daleko více vyčerpávající úkoly.

Za kuropění musíte rozespalí naskočit do traktoru, a jet na pole orat. Tu a tam je potřeba vyběhnout z kabiny, a vlastníma rukama přepojit valník. Do toho je třeba stále po očku sledovat, jestli vůbec mám dostatek nafty na celý den. A co více. Při práci v zemědělství je především třeba veškeré úkoly provést v přesně stanovené posloupnosti, jinak při sklizni spláčete nad výdělkem, a snadno se vám tak stane, že strávíte hladovou zimu v nevytopené světnici s jediným sudem kysaného zelí.

Jinými slovy Traktor Zetor simulátor je neobyčejnou exkurzí do světa farmaření, na které se můžete s trochou píle a kouskem štěstí stát z náplavy z města nejlepším statkářem, který nakonec začne dávat práci i některým svým sousedům.

I když hra u nás do vínku dostala jméno nejslavnější české značky traktorů, jejíž výrobní závod v brněnské Líšni má shodou okolností autor těchto řádků doslova za domem, budete mít v samotné hře příležitost odjezdit dlouhé směny nejen na traktorech, ale i na celé řadě dalších zemědělských strojů, jako jsou třeba různé starší kombajny.

Váš úkol je jasný. Zdědili jste farmu, přilehlé lány obilí a postarší vozový park. Na vás je se uživit. Na speciálních školních misích nejprve získáte nezbytné minimální poznatky o kultivování zemědělských plodin, abyste posléze oblékli pomyslný nátělník a vyrazili na pole. To je třeba nejprve trochu zkultivovat, osít, pečlivě zalévat, a pokud vám vyjde počasí, budou vás zde čekat sladké plody vaší práce. Třeba v podobě plného sila řepky, kukuřice nebo ječmene.

Úplně živi pouze ze samotného obilí být samozřejmě nemůžete. Proto hra kultivuje také vaše kupecké schopnosti během prodeje sklizených plodin dalším odběratelům, kdy samozřejmě musíte poměrně úzkostlivě hlídat a srovnávat jednotlivé výkupní ceny, a pokud jsou podle vás příliš nízké, klidně můžete s prodejem vyčkat až na později.

Hra Traktor Zetor Simulátor zůstává nohama na zemi i při výběru doprovodné hudby. Soundtrack tak obstarala kultovní domácí formace Visací zámek, jejíž punkový hit Traktor zná v Čechách každé malé dítě. At' už vyrůstalo v Kyjově nebo třeba na Malé Straně.